Björknässkolan i Nacka kommun

Nyheter

Trevlig sommar! Skolan börjar igen måndag 17 augusti. Läsårsdata

Följ oss på Facebook www.facebook.com/Bjorknasskolan

RSS Feed - Våra nyheter

Nyheter RSS 2.0 Nyheter RSS 2.0
Nyheter ATOM Nyheter ATOM

Våra profiler

 

Alla elever i årskurs 7 väljer en profil efter intresse och utbud. Profilvalet görs efter skolvalet och alla gör ett förstahandsval och ett andrahandsval. För att en profil ska starta krävs att flera söker den, gränser går ungefär vid 10 elever. Profilen innebär att man läser 80 minuter i ämnet i veckan i tre läsår.

Alla som söker en profil som blir av får sitt val. I varje klass på skolan går elever som valt olika profiler, vi blandar alltså elever med olika profilval.

När du gjort ditt skolval till Björknässkolan får du ett mail eller brev hem med en länk där du gör ditt profilval (eller se nedan). Där kan du även önska val av kompisar inför sammansättningen av klasser.


LÄNK till broschyren om profilvalet. 


LÄNK till profilval för dig som ska börja årskurs 7 på Björknässkolan höstterminen 2020.