Björknässkolan i Nacka kommun

Nyheter

Skolan börjar måndag 17 augusti för elever, varmt välkomna! Läsårsdata

Följ oss på Facebook www.facebook.com/Bjorknasskolan

skola_hallbar_utv

hallbar-utveckling

Microsoft

gleerups-

ScreenHunter_02_May._06_13.40    

RSS Feed - Våra nyheter

Nyheter RSS 2.0 Nyheter RSS 2.0
Nyheter ATOM Nyheter ATOM

Björknässkolan blir "Skola på hållbar väg" i samarbete WWF

Björknässkolan blir "Skola på hållbar väg" i samarbete WWF

Björknässkolan blir modellskola tillsammans med Världsnaturfonden och blir en av 10 skolor i Sverige i WWF projekt ”Skola på hållbar väg”. Projektet går ut på att alla på skolan ska arbeta för att utveckla vårt dagliga arbete och elevernas lärande kring hållbar utveckling. Vi ser mycket fram emot att samarbete med Världsnaturfonden de kommande åren och under höstlovet startade vi upp arbetet med en halvdags föreläsning och arbete med representanter från WWF och all personal på skolan.

Läs artikel om skolan i Nacka Värmdö Posten.
Läs artikel från Ronald Mc Donald.
Läs artikel om Björknässkolans arbete med livskunskap från Nacka Nu.

InfoMentor

Inloggning vårdnadshavare här

Inloggning elever och personal här

Följ Björknässkolan på Facebook